O firmie

Editions Spotkania
Historia wydawnictwa

Polskie wydawnictwo emigracyjne założone w 1978 roku w Paryżu. Od 24 lat w Polsce. Ma w dorobku ponad 100 tytułów książek głównie o tematyce historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem naszych dziejów najnowszych i losów Polaków na wschodzie.

 

Początki wydawnictwa związane były z inicjatywą wydawania emigracyjnej edycji lubelskiego Niezależnego Pisma Młodych Katolików „Spotkania”, podjętą przez Piotra Jeglińskiego. Pierwszą książką „Spotkań”, początkiem wolnego od cenzury ruchu wydawniczego w PRL, były Wspomnienia z Kazachstanu ks. Władysława Bukowińskiego; wydane zostały z inicjatywy kard. Karola Wojtyły, ukazały się też w Londynie w 1979. Od 1980 książki drukowano w Paryżu. Do ogłoszenia stanu wojennego wydawnictwo zajmowało się reedycją pisma „Spotkania” oraz książek ukazujących się w wydawniczej serii Biblioteka „Spotkań”. Następnie prowadziło także własną działalność wydawniczą i było znane z przerzucanych do Polski edycji miniaturowych swoich tytułów. Ich nakłady w latach 80. sięgały średnio 10 000 egzemplarzy. Łącznie do 1989 Editions Spotkania wydało ponad 100 tytułów książkowych, przedrukowywało numery „Spotkań”, a w latach 80. wydawało także kwartalnik „Libertas”. Od 1990 działa w Polsce, pozostając wierne tematyce historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem naszych dziejów najnowszych i losów Polaków na wschodzie.

 

Niebawem ukażą się także m. in.

  Józef Łobodowski „Żywot człowieka gwałtownego” – tom wspomnień zawierających barwny opis międzywojennego życia środowiska literackiego, którego bohaterami są m.in. Czechowicz, Gałczyński, Tuwim. Książka przywołuje z zapomnienia wielkiego poetę emigracyjnego, nazywanego ostatnim wielkim romantykiem. Józef Łobodowski „Wiersze wybrane”.
  Piotr Nisztor, Wojciech Dudziński „Nietykalni – kulisy polskich prywatyzacji”. Autorzy, dziennikarze śledczy, dotarli do dokumentów które po raz pierwszy ujawniają, w jaki sposób oficerowie śledczy służb specjalnych wraz z groźnymi gangsterami, nieuczciwymi urzędnikami i politykami z pierwszych stron gazet doprowadzili do wyprowadzenia wartego miliardy państwowego majątku. Do dziś wszyscy pozostają NIETYKALNI.
  Witold Pronobis „Bułgarski parasol”. Wieloletni redaktor sekcji polskiej RWE na tropie serii tajemniczych zgonów i zabójstw, dokonanych do końca lat 80. na pracownikach rozgłośni Radia Wolnej Europy.                                       Pierre de Villemarest „GRU. Sowiecki super wywiad”. Najbardziej tajemnicza instytucja sowiecka. GRU – jak werbuje ludzi, jak rozmieszcza swoich agentów, jak działa na terenie różnych krajów i wewnątrz najważniejszych organizacji międzynarodowych.
  Adam Ludwik Korwin – Sokołowski „U boku Marszałka. Wspomnienia szefa Gabinetu”. Oparte na zachowanych notatkach i niepublikowanych dokumentach wspomnienia mają ogromny walor świadectwa i historycznego źródła. Fotografie ze zbiorów rodzinnych.
  Astolphe de Custine „Listy z Rosji”. Pisane w roku 1839. Gustaw Herling – Grudziński, cytując George’a Kennana powiedział o tej książce, że jest to najprawdziwszy obraz Rosji Stalina, Breżniewa, Kosygina… Czy dzisiaj straciła coś ze swej aktualności i prawdy?


Oprócz nowości wydawnictwo przygotowuje wznowienia wielu swoich tytułów, które dawno zniknęły z księgarskich półek.

Wybrane tytuły:

Władysław Bukowiński – Wspomnienia z Kazachstanu (1979)
Piotr Woźniak – Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL (1982)
Marian Kukiel – Dzieje porozbiorowe Polski 1795-1921 (1983)
Tadeusz Żenczykowski – Dwa komitety 1920, 1944 (1983)
Józef Czapski – Na nieludzkiej ziemi (1984)
Maciej Łopiński, Marcin Moskit (właśc. Zbigniew Gach), Mariusz Wilk – Konspira. Rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984)
Jerzy Popiełuszko – Zapiski 1980-1984 (1985)
Tadeusz Żenczykowski – Samotny bój Warszawy (1985)
Władysław Bartoszewski – Warto być przyzwoitym (1986)
Jerzy Holzer, Jan Kieniewicz, Michał Tymowski – Historia Polski (1986)
Władysław Bartoszewski – Na drodze do niepodległości (1987)
Tadeusz Żenczykowski – Polska lubelska 1944 (1987)
Komedianci. Rzecz o bojkocie, oprac. Andrzej Roman, Marian Sabat, Alicja Balińska i inni (1988)
Aleksandr Sołżenicyn – Lenin w Zurychu (1988)
Alfred Znamierowski – Zaciskanie pięści. Rzecz o „Solidarności Walczącej” (1988)
Wiktor Suworow – Akwarium (1989)
Janusz Zawodny – Katyń (1989)
Witold Pronobis – Polska i świat w XX wieku (1991)
i wiele innych książek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl