Komentarz Kornela Morawieckiego i odpowiedź Piotra Jeglińskiego w sprawie listu otwartego Sławomira Cenckiewicza
Komentarz Kornela Morawieckiego i odpowiedź Piotra Jeglińskiego w sprawie listu otwartego Sławomira Cenckiewicza

16 lutego 2018 w Gazecie Obywatelskiej opublikowany został komentarz Kornela Morawieckiego, który dotyczy listu otwartego Sławomira Cenckiewicza, Witolda Bagieńskiego i Piotra Woyciechowskiego, w którym padają zarzuty w stosunku do Piotra Jeglińskiego, dyrektora naszego wydawnictwa oraz prezesa Fundacji Editions Spotkania.

Przytaczamy komentarz w całości. Jest zatytułowany "Ciężka choroba"

Piotr Jegliński jest moim przyjacielem od lat 80. We Francji publikował antykomunistyczne pismo „Libertas”, wspomagał podziemie, w szczególności Solidarności Walczącej. Gdy tylko mógł wrócił do kraju. Podjął działalność wydawniczą ujawniając ciemne strony pookrągłostołowej transformacji.
W wydawanym przez niego tygodniku „Spotkania” ukazał się wczesną wiosną 1991 roku pierwszy demaskatorski artykuł o aferze FOZZ.

Autorzy listu otwartego stawiają Jeglińskiemu zarzut współpracy handlowej z byłymi funkcjonariuszami i agentami SB. Czy Piotr zdawał sobie sprawę z przeszłości jego wspólników ze spółki „Hit MARKET”? Nie przypuszczam, tym bardziej, że niektórzy z nich mieli osłonę nowych służb, Urzędu Ochrony Państwa. Można odbić piłeczkę i zapytać, czy dziennikarze piszący dziś list otwarty wiedzieli, kto jest wydawcą i dystrybutorem wychwalanych przez nich wówczas pozycji?

Zarzutów biznesowych nie potrafię ocenić. Wiem, że był przeciwny wyprzedaży i grabieniu majątku narodowego.

Dobrze też znam publiczną i prywatną pasję Piotra: dociekliwość lustracyjnej prawdy. Znam jego wytrwałe zmagania, ciągle zderzające się z państwową i medialną ścianą, o rzetelne wyjaśnienie centralnej zbrodni lat 80. – zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki.

Polityczne zaangażowanie odbiło się na zdrowiu Piotra. Pośród licznych chorób wątłego ciała ma on duszę chorą na Polskę. Za tę wyjątkową słabość nisko mu się kłaniam.

Z braterskim pozdrowieniem, Kornel Morawiecki

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl