Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Władysław Anders
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 470
Rozmiar: 23,5x16 cm
Okładka: twarda, szyta, klejona

Bez ostatniego rozdziału to wspomnienia Władysława Andersa z lat 1939-1946, choć znajdziemy w nich również informacje o latach spędzonych w wojsku w 1919 roku, studiach we Francji, działalności w dwudziestoleciu międzywojennym, czy o przewrocie majowym w 1926 roku.

Czytając wspomnienia generała Andersa jesteśmy świadkami kampanii wrześniowej, śledzimy tragiczne położenie wojska polskiego, próbę przedarcia się na Węgry i niewolę bolszewicką. W czerwcu 1941 roku Anders zostaje zwolniony z więzienia i wówczas rozpoczyna się okres wytężonej pracy organizacyjnej nad tworzeniem armii polskiej w ZSRR. Generał przytacza rozmowy ze Stalinem i przedstawicielami najwyższych władz sowieckich demaskując nieuczciwość Rosjan i niespełnione obietnice. Poznajemy losy 22 tysięcy Polaków, ich wyprowadzenie z ZSRR, drogę przez Irak, Iran, Palestynę oraz walki z Niemcami we Włoszech: bitwę o Ankonę, Monte Cassino, zdobycie Santa Sofia, Predappio i Monte Grosso, bitwę o Bolonię.

W swoich wspomnieniach Władysław Anders dużo miejsca poświęca sprawom polityki i miejsca Polski na arenie powojennego świata. Wyraźnie wskazuje na błędy Rządu Polskiego, wspomina o zdrajcach czy osobach zachowujących się niegodnie.

Wspomnienia Władysława Andersa Bez ostatniego rozdziału ukazują się w serii „Powrót pisarzy”, której celem jest przywrócenie właściwego miejsca w kulturze polskiej tym spośród pisarzy, poetów i publicystów, którym odmawiano tego publicznie w Polsce do 1989 roku.

Współwydawca książki jest Narodowe Centrum Kultury. Pozycja współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl