Rachunek sumienia

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Józef Łobodowski
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 280
Rozmiar: 16,5 x 24 cm
Okładka: twarda, szyta, klejona

 

Tom wierszy Józefa Łobodowskiego z lat 1940-1980. Po raz pierwszy był publikowany przez wydawnictwo Editions Spotkania w 1987 roku, poza cenzurą,w drugim obiegu.

Józef Łobodowski – poeta, pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy i tłumacz – przeżył na obczyźnie prawie 50 lat. Był zakazany w PRL jako wróg komunizmu. Na emigracji opublikował 11 tomów poezji i 7 prozy.

Przed II wojna światową był twórcą awangardy lubelskiej, współpracował z emigracją ukraińską i kaukaską. Był zafascynowany Wschodem. Wiódł barwne życie buntownika i słynął z licznych awantur oraz ostrych wypowiedzi. Podczas kampanii wrześniowej służył w brygadzie kawalerii zmotoryzowanej płk. Stanisława Maczka. Przez Węgry przedostał się do Francji, gdzie został aresztowany i osadzony w więzieniu wojskowym w Paryżu. Po zwolnieniu dotarł do Hiszpanii. Jego pobyt w Madrycie, gdzie tworzył polską sekcję w Radiu Madryt, sprawił, że stał się miłośnikiem kultury hiszpańskiej oraz romansów i ballad cygańskich. Zmarł w Madrycie w 1988 roku.

Tom poezji Józefa Łobodowskiego Rachunek sumienia ukazuje się w serii  „Powrót pisarzy”, której celem jest przywrócenie właściwego miejsca w kulturze polskiej tym spośród pisarzy, poetów i publicystów, którym odmawiano tego publicznie w Polsce do 1989 roku.

Pozycja współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl