Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 27,00 zł 27.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 4.5
Kod produktu: 978-83-7965-036-1

Opis

39,00 zł  

Autor: Piotr Wroński
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 352
Rozmiar: 13,5 x 21,5 cm
Okładka: miękka, szyta, klejona

 

Okoliczności zamordowania przez funkcjonariuszy SB ks. Jerzego Popiełuszki
Były oficer SB ujawnia kuchnię pracy operacyjnej SB
Wartka i dobrze napisana powieść z kluczem

Oddajemy do rąk czytelników powieść wyjątkową. Nie tylko dlatego, że „Spisek założycielski” jest wartką i dobrze napisaną powieścią z kluczem. I nie tylko dlatego, że opowiada o okolicznościach zamordowania przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki. Ale dlatego, że po raz pierwszy na rynku wydawniczym, pojawia się powieść napisana przez byłego oficera komunistycznych służb specjalnych, w której autor obarcza odpowiedzialnością za tę zbrodnię najważniejszych przywódców PRL oraz dokonuje ciekawiej, oryginalniej i własnej interpretacji motywów oraz celów jakimi się kierowali wyrażając aprobatę na bestialski mord na kapelanie „Solidarności”.

Autor demaskuje cynizm i zbrodniczość tworu państwo-podobnego jakim był PRL oraz dokonuje rozrachunku własnego w nim udziału. Ujawnia kuchnię pracy operacyjnej SB oraz stopień infiltracji SB przez KGB. Obnaża cynizm i bezduszność świata bezpieki.  To novum.

Bez względu na rodzące się podejrzenia o nieszczerość bądź nawet o cynizm autora, stwierdzić należy, iż niewielu oficerów SB zdecydowało się na podobną ocenę swoich wyborów zawodowych.

Na końcu książki znajdziemy zdjęcia różnych obiektów w Warszawie, w których mieściły się mieszkania operacyjne, skrzynki kontaktowe, punkty obserwacji, mieszkania konspiracyjne. Oprócz nich szkic miejsca zatrzymania księdza Jerzego Popiełuszki przez nieznanych sprawców, zdjęcia z rekonstrukcji ukrycia zwłok księdza Jerzego Popiełuszki oraz mapkę miejsca pracy i działania bohatera powieści.

Powieść „Spisek założycielski” jest jedną z kilku przygotowywanych do druku publikacji autorstwa byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, zdecydowanych na opisanie prawdziwych dziejów aparatu przemocy, którym poświecili większość swego zawodowego życia.


Piotr Wroński (prawdziwe nazwisko), ur. 1957 r. Absolwent Polonistyki UW i wieloletni funkcjonariusz aparatu represji państwa komunistycznego. Do SB wstąpił w okresie obowiązywania stanu wojennego. Początkowo służył w Biurze Techniki, po czym został zwerbowany do wywiadu komunistycznego i podjął służbę w osławionym Wydziale XI Departamentu I SB MSW zajmującym się zwalczaniem dywersji ideologicznej. Aktywnie uczestniczył w operacjach mających na celu przejęcie kontroli nad organizacjami podziemia solidarnościowego w kraju i za granicą. Po rozwiązaniu SB, został przyjęty do UOP, pracował m. in. na kierunku rosyjskim. Od 2002 r. w Agencji Wywiadu. Przez 6 lat przebywał na placówce w Londynie. Z agencji odszedł w 2013 r. w stopniu pułkownika. Jest emerytowanym funkcjonariuszem wywiadu.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

10 maja 2016

Jestem świeżo po lekturze "Spisku założycielskiego..."oraz "Weryfikacji" i musze przyznać, że są to jedne z najlepszych powieści sensacyjnych wydanych w ostatnich latach w Polsce. Ktoś na podstawie tych książek powinien nakręcić filmy fabularne i podejrzewam, że sukces byłby murowany. Dla mnie te książki są ważne z kilku powodów. Pierwszym i chyba najważniejszym jest idealne odtworzenie obrazu rzeczywistości lat 80- tych. Jest to wręcz fotograficzny obraz czasów minionych, który został perfekcyjnie przeniesiony na papier. Czytając "Spisek Założycielski" wrócił do mnie obraz lat 80-tych, które pamiętam z czasów dzieciństwa. Autorowi udało się również uchwycić mentalność ludzi w tamtych okresie oraz zobrazować sytuację polityczną i gospodarczą Polski. Z perspektywy czasu bardzo ważne są opisy dotyczące na przykład życia codziennego i towarzyskiego. Szczególnie dotyczy to spotkań w lokalach lub na dancingach. Jakie pito alkohole, jakie palono papierosy, jaka wtedy była siła nabywcza dolara, czy jak wyglądało życie w innych krajach tak zwanej "demokracji ludowej"? Książki te są obiektywnymi opisami tamtych lat i nie zgodzę się, że jednoznacznie pokazują życie złego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa Publicznego i jego zdeprawowanych cynicznych współpracowników i kolegów. Książki te napisane są tak, że każdy czytelnik ma zupełnie wolna rękę co do opinii jaka zostanie przez niego wydana na temat bohaterów i wydarzeń. Ostatnia rzecz, że język, którym zostały napisane powieści jest bardzo przystępny obrazowy dzięki czemu lektura jest bardzo łatwa i przyjemna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl