W tawernie "Pod Białym koniem"

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor: Tadeusz Wittlin
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 280
Rozmiar: 16,5 x 24 cm
Okładka: twarda, szyta, klejona

Zbiór esejów poświęconych cyganerii artystycznej nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie. Tadeusz Wittlin w sposób niezwykle barwny i sugestywny przestawia życie i niepowtarzalny styl bycia aktorów, poetów, malarzy, muzyków, literatów, jak też osób pretendujących do uznania ich za artystów, tworzących w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku niezwykle twórcze środowisko, oddziaływujące nie tylko na Amerykę.

Autor zabiera czytelników w niezwykłe, legendarne miejsca Greenwich Village na Manhattanie, jak na przykład tytułowa tawerna „Pod Białym Koniem” – White Horse Tavern, czy „Zwariowany Zakątek” – Crazy Corner, galerie sztuki i miejsca historyczne.

Tadeusz Wittlin jest prawdopodobnie jednym z najmniej znanych w Polsce pisarzy, którzy osiągnęli sukces w Stanach Zjednoczonych.

Przed wojną swoje teksty publikował w „Cyruliku Warszawskim”, w czasie II wojny światowej przebywał w sowieckim łagrze w Workucie. Po uwolnieniu wstąpił do Armii Andersa. Został mianowany oficerem informacyjnym oraz dziennikarzem w zespole „Parady”, pisma publikowanego dla Polskich Sił Zbrojnych. Po demobilizacji Wittlin pracował krótko w Paryżu, a potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo był tłumaczem oraz scenarzystą Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki. W 1959 r. został redaktorem polskojęzycznego czasopisma „Ameryka” wydawanego przez Agencję Informacji Stanów Zjednoczonych. Gdy mieszkał wraz z żoną w Waszyngtonie, ich dom był otwarty dla polskich pisarzy, artystów i intelektualistów. W stanie wojennym wysyłali do Polski paczki z żywnością oraz odzieżą.

 

Książka W tawernie „Pod Białym Koniem”  ukazuje się w serii Powrót pisarzy, której celem jest przywrócenie właściwego miejsca w kulturze polskiej tym spośród pisarzy, poetów i publicystów, którym odmawiano tego publicznie w Polsce do 1989 roku.

Pozycja współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl